۱۹۸۲

نطفه‌ی لومو LC-A

خب، این‌طوری شروع شد ـ ژنرال ایگور پتروویچ کورنیتسکی، مرد دست راست وزیر دفاع و صنایع جماهیر شوروی یک دوربین کوچک و جمع‌وجور ژاپنی به نام Cosina CX-1 را روی میز همقطار خود، میخاییل پانفیلوویچ پانفیلوف کوبید. پانفیلوف که مدیر یک کارخانه‌ی قدرتمند سازنده‌ی سلاح و دوربین روسی لومو بود، این شیء را به دقت بررسی کرد و به شیشه‌ی شفاف لنز و حساسیت فوق‌العاده بالای نوری و بدنه‌ی خوش‌شکل آن خیره شد. این دو جنتلمن با درک عاملی بالقوه در آن، به کارخانه‌ی لومو PLC در سن‌پترزبورگِ روسیه فرمان دادند تا نمونه‌ی پیشرفته‌تری از Cosina CX-1 را بسازد ـ و اولین نمونه‌ی واقعی دوربین لومو LC-A زاده شد.

۱۹۸۴

تولید انبوه LC-A

تولید انبوه لومو LC-A در سال ۱۹۸۴ با همراهی بیش از ۱۲۰۰ نفر که روی آن کار می‌کردند آغاز شد. با شروع تولید ۱۱۰۰ عدد در ماه برای بازار روسیه، محبوبیت دوربین خیلی زود به کشورهای کمونیستی مثل لهستان، چک‌واسلوواکی و کوبا رسید.

۱۹۹۱

اکتشاف! سفر LC-A به وین

گروهی از دانشجویان جوان اهل وین حین سفری به پراگ در یک دوربین‌فروشی قدیمی و عجیب‌وغریب به یک لومو LC-A برخوردند و شروع به گرفتن عکس‌هایی ناگهانی و بی‌هوا کردند. به‌محض بازگشت به وین فیلم‌های‌شان را ظاهر کردند و نتیجه عکس‌هایی بود که به‌طرزی غریب زیبا بودند. خیلی زود دوستان و خانواده و غریبه‌ها شروع به سوال پرسیدن کردند ـ آن‌ها هم دوربین LC-A خودشان را می‌خواستند.

۱۹۹۲

تولد رسمی انجمن بین‌المللی لوموگرافیک

علاقه به این جواهر مرموز شورویایی به‌سرعت درحال افزایش بود و بنیانگذاران لوموگرافی مکرراً با کوله‌پشتی‌های‌شان شجاعانه به روسیه هجوم می‌بردند تا پاسخگوی تقاضاهای بیشتر و بیشتر برای دوربین‌های شگفت‌انگیز لومو Lc-A باشند.
در سال ۱۹۹۲ بود که سرانجام تصمیم به تاسیس انجمن بین‌المللی لوموگرافیک (LSI) گرفته شد. «ده قانون طلایی لوموگرافی» مشهور در طول تابستان نوشته شد و بعدتر در پنجم نوامبر و هم‌زمان با «مانیفست لوموگرافی» انقلابی در روزنامه‌ی «Wiener Zeitung» به چاپ رسید. کمی بعد شورای شهر وین خانه‌ای خالی را برای انجمن در بریته‌گاسه در منطقه‌ی هفت شهر فراهم کرد که خیلی زود به زیربنایی برای تمام کارهای لوموگرافیک بدل گشت. همین‌جا بود که اولین نمایشگاه لوموگرافی برگذار شد. ۷۰۰ عدد لومو LC-A به فروش رفت و یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های لوموگرافی متولد شد ـ لومودیواره (LomoWall).

۱۹۹۴

آنلاین شدن لوموگرافی، نیویورک‌سیتی در برابر نمایشگاه مسکو و اولین سفارت لوموگرافی

در سال ۱۹۹۴ لوموگرافی با راه‌اندازی lomo.com شبکه‌ی جهانی اینترنت را مورد هجوم خود قرار داد. همچنین در همین سال نمایشگاه بسیار مهم لوموگرافیک به‌صورت هم‌زمان در نیویورک‌سیتی و مسکو برگزار شد، با لومودیواره‌‌های عظیمی که شهر را زینت می‌دادند و لوموگرافی‌های رنگارنگی از شهر دیگر را به نمایش درمی‌آوردند. به زودی اولین فروشگاه‌‌ سفیر (EmbassyStore) در برلین تاسیس شد.

۱۹۹۶

ایمن‌سازی آینده‌ی لومو LC-A

با ادامه‌ی محبوبیت درحال رشد لومو LC-A، بزرگ‌ترین چالش تا آن‌زمان برای لوموگرافی پیش آمد ـ تولیدکنندگان روس دوربین تصمیم گرفتند تولید آن را متوقف کنند. اما بنیان‌گذاران لوموگرافیک شجاعانه به کارخانه‌ی لومو اپتیک در روسیه شتافتند و روسای کارخانه و بعد هم ولادیمیر پوتین، معاون شهردار وقت را به شکلی موفقیت‌آمیز برای ادامه‌ی تولید LC-A قانع کردند.

۱۹۹۷

برگزاری اولین کنگره‌ی جهانی لوموگرافی در مادرید

با بازگشایی lomo.com با نام lomography.com، وب‌سایت جدید از بخش‌های فروشگاه محصولات، تعاملات انجمنی، پروژه‌های خاص، فعالیت‌ها و خدمات و همچنین آرشیو جهانی رونمایی کرد که در آن مجموعه‌ای از لوموگرافی‌های متحیرکننده‌ای از مکان‌های مختلف در سراسر جهان به نمایش درآمده بود.
همچنین در سال ۱۹۹۷ اولین کنگره‌ی جهانی لوموگرافیک در مادرید برگزار شد و لومودیواره‌ای را با بیش از ۱۲۰ متر طول به رخ همگان کشید ـ این دیوار شامل بیش از ۳۵ هزار عکس آنالوگ بود.

۱۹۹۸

آغاز به کار Actionsampler در فوتوکینا

ما در سال ۱۹۹۸ از دوربین چهارلنزی Actionsampler در فوتوکینا ـ بزرگ‌ترین مجمع عکاسی دنیا ـ رونمایی کردیم. این دوربین پلاستیکی که با ظاهر عجیبش در یک عکس ۳۵ میلی‌متری ۴ عکس پی‌درپی می‌گرفت، رکورد دوربین فوری دنیا را زد.

۲۰۰۰

پرده‌برداری از Supersampler و عملکرد‌های جدید وب‌سایت برای انجمن

Supersampler که لوموگرافی آن را طراحی کرده و ساخته و حق امتیاز انحصاری‌اش را دارد در سال ۲۰۰۰ رونمایی شد و به‌عنوان «ملکه‌ی تمام دوربین‌های چندلنزی» آغاز به کار کرد. این دوربین انقلابی در یک عکس ۳۵ میلی‌متری ۴ عکس پی‌درپی می‌گیرد.
یکی از عملکردهای جدید انجمن که از آن در Lomography.comرونمایی شد، لوموخانه (LomoHomes) بود ـ فضایی برای اعضای انجمن لوموگرافی برای ذخیره‌ کردن تمام عکس‌های آنالوگ‌شان و ساخت لومودیواره‌های شخصی.

۲۰۰۱

گشایش اولین فروشگاه لوموگرافی

اولین فروشگاه لوموگرافی جهان در سال ۲۰۰۱ در وین گشایش یافت. فروشگاه شامل دیواره‌هایی آراسته به لوموگراف (لومودیواره)، طیف وسیعی از محصولات نوآورانه از سراسر دنیا و مجموعه‌ی کامل اقلام لوموگرافیک بود. این فروشگاه همچنین میزبان ورکشاپ‌های عکاسی آنالوگ و سایر فعالیت‌هایی بود که در خدمت انجمن درحال رشد لوموگرافی بودند.

۲۰۰۲

دهمین سالگرد کنگره‌ی جهانی لوموگرافی در وین

وین در سال ۲۰۰۲ میزبان دهمین سالگرد کنگره‌ی جهانی لوموگرافی بود، ضیافتی بزرگ به همراه نمایش عکس‌های زیبای لوموگرافیک از سراسر دنیا.

۲۰۰۳

ورود بخش مُد لوموگرافی

در سال ۲۰۰۳ کیف سایدکیک Sidekick TPE را معرفی کردیم ـ طراحی‌شده برای نگه داشتن دوربین، فیلم و حتا لپ‌تاپی کوچک. این رونمایی آغازی بود برای خط تولید اقلام مُد که امروز شامل تی‌شرت، کیف پارچه‌ای، کیف دوربین و لوازم جانبی است.

۲۰۰۴

کنگره‌ی جهانی لوموگرافی در چین و بزرگ‌ترین لومودیواره تا به امروز

در سال ۲۰۰۴ بزرگ‌ترین لومودیواره تا آن‌روز را طی کنگره‌ی جهانی لوموگرافی برپا کردیم. پکن برای یک هفته‌ی تمام از عکس‌های درخشان آنالوگ و هزاران فعالیت هیجان‌انگیز درحال انفجار بود.

۲۰۰۵

آغاز به کار دوربین چشم‌ماهی

سال ۲۰۰۵ سالی بود که ما با اولین دوربین فشرده‌ی چشم‌ماهی جهان پیشرفت غیرمنتظره‌ای را به عکاسی معرفی کردیم. دوربین Fisheye One با بهره از اعوجاج مدور چشم‌ماهی ۱۸۰ درجه در عکسی ۳۵ میلی‌متری، ساده‌ترین و راحت‌ترین شیوه برای گرفتن عکس‌های چشم‌ماهی را ارائه کرد.

۲۰۰۶

ورود LC-A+ افسانه‌ای به دنیای لوموگرافی

در سال ۲۰۰۶ لومو LC-A+ را معرفی کردیم. LC-A+ همان کیفیات جذاب لومو LC-A اصیل را ارائه می‌کند ـ کنتراست شفاف، اشباع رنگی عمیق و وینیت که علامت کارخانه‌ی ما است ـ علاوه‌بر افزودن خصوصیات هیجان‌انگیز ببیشتر از جمله کلید نوردهی چندگانه و گزینه‌ای برای استفاده از ابزارهای جانبی تازه‌گسترش‌یافته‌ی LC-A+.
رونمایی از Diana+، همکاری با وایت استرایپس و کنگره‌ی جهانی لندن Diana+ در سال ۲۰۰۷ متولد شد. ضمن این‌که Diana+ شبیه به بازتولیدی وفادارانه از دوربین قطع متوسط دهه‌ی شصت میلادی است، اما یک کپی محض نیست و همچنین ویژگی‌های پیشرفته‌تری برای عرضه‌ی گزینه‌های کاملاً جدید، هیجان‌انگیز و خلاق دارد.
این سال همچنین مصادف بود با گشایش فروشگاه‌گالری‌های لوموگرافی در هنگ‌کنگ، پاریس و سئول، کنگره‌ی جهانی در لندن و همکاری ما با وایت استرایپس در تولید محدود دوربین‌های Jack Holga و Meg Diana+.

۲۰۰۷

رونمایی از دایانا+، همکاری با وایت استرایپس و کنگره‌ی جهانی لندن

دایانا + در سال ۲۰۰۷ متولد شد. ضمن این‌که دایانا+ شبیه به بازتولیدی وفادارانه از دوربین قطع متوسط دایانا کلاسیک دهه‌ی شصت میلادی است، اما یک کپی محض نیست و همچنین ویژگی‌های پیشرفته‌تری برای عرضه‌ی گزینه‌های کاملاً جدید، هیجان‌انگیز و خلاق دارد.

این سال همچنین مصادف بود با گشایش فروشگاه‌گالری‌های لوموگرافی در هنگ‌کنگ، پاریس و سئول، کنگره‌ی جهانی در لندن و همکاری ما با وایت استرایپس در تولید محدود دوربین‌های Jack Holga و Meg Diana+.

۲۰۰۸

رونمایی از Lubitel+ و همچنین فیلم‌های کاملاً جدید Redscale و X-Pro.

در سال ۲۰۰۸ از دوربین Lubitel+ پرده‌برداری کردیم ـ نسخه‌ی تزئین‌شده‌ای از Lubitel کلاسیک با لنز دوقلو. Lubitel قابلیت تعویض میان فیلم ۱۲۰ و ۳۵ میلیمتری و راهنمای روزنه/شاتر را عرضه می‌کند.
با معرفی اولین فیلم‌های لوموگرافی ـ فیلم لوموگرافی X-Pro و فیلم Redscale لوموگرافی ـ دو تکنیک عکاسی ـ ویرایش ضربدری و رنگ‌دهی قرمز ـ ساده‌تر شدند.

۲۰۰۹

ظهور Diana Mini و جشن سالگرد ۲۵ سالگی لومو LC-A

سال ۲۰۰۹ سال رونمایی از ملکه‌ی مینیاتوری محبوب همگان، Diana Mini بود. Mini با طراحی‌ای مبتنی بر خواهر بزرگ‌ترش Diana F+، با فیلم ۳۵ میلی‌متری عکاسی می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا بتوانید در یک فیلم بین عکاسی در قطع مربع ۳۶ و قطع نیمه‌ی ۷۲ انتخاب کنید.
علاوه‌براین خبرهای بیشتری از Diana در راه بود. نمایشگاه بین‌المللی تور جهانی دایانا با هدف درمیان گذاشتن بهترین عکس‌های وینیتی مربع به‌همراه ضیافت‌هایی عالی با لوموگرافرهای سراسر جهان در این سال برگزار شد. درنهایت هم هم‌زمان با رونمایی دوربین Dina+ go Instant، دوربین Diana Instant Back+ را دیدیم.
با بیست و پنجمین سالگرد دوربین LC-A+ و ارائه‌ی «No Nukes» که در کره‌ی جنوبی طراحی شده بود، برای دوربین نمادین لومو LC-A+ که همه‌چیز از آن آغاز شده است جشن گرفتیم.
وب‌سایت لوموگرافی نیز با ویژگی‌های کاملاً جدید و تجربه‌ی آنلاین پیشرفته برای گسترش انجمن جهانی‌مان آغاز به کار کرد. هم‌چنین علاوه‌ بر گشایش ۹ گالری جدید در سراسر دنیا، از نسخه‌های محلی‌شده‌ی وب‌سایت برای کانادا، تایوان، تایلند، کره، چین، انگلستان و ایتالیا نیز رونمایی کردیم.

۲۰۱۰

«۱۰ رسالت برای آینده‌ی آنالوگ» در فوتوکینا، به علاوه‌ی رونمایی از Sprocket Rocket و اسپینر ۳۶۰ درجه

۲۰۱۰ به‌عنوان سالی در یادها خواهد ماند که لوموگرافی مطمئن شد که آینده برای همیشه به شکل آنالوگ باقی خواهد ماند. یک‌بار دیگر در فوتوکینای کلن طوفان به پا کردیم و عشق به آنالوگ را گستراندیم و ۱۰ رسالت‌مان برای آینده‌ی آنالوگ را اعلام کردیم.
از اسپینر ۳۶۰ درجه‌ی انقلابی هم رونمایی شد که به سرعت جایزه‌ی انتخاب مصرف‌کنندگان اروپایی را به دست آورد. بعد در ماه اکتبر از دوربین سفر در زمان Sprocket Rocket پرده‌برداری کردیم، اولین دوربین آنالوگی که تماماً به چرخ‌دهنده‌ها اختصاص یافته است.
همچنین سعی کردیم با تولید بیشتر فیلم‌های خودمان مطمئن شویم که آینده با فیلم است. طیف کاملی از فیلم‌های قطع ۱۲۰ و ۳۵ میلی‌متری شامل فیلم‌های خاص Redscale و X-Pro را تولید کردیم.
برای تجلیل از لومو LC-A که آغازگر جنبش لوموگرافیک بود دو دوربین در تعداد محدود تولید شدند: LC-A سفید و LC-A+ طلایی. همچنین در این سال ۱۰ گروه از عشاق فیلم از سراسر دنیا به هم پیوستند تا به مسابقه‌ی بزرگ LC-A ملحق شوند ـ مسابقه‌ای از چهار گوشه‌ی جهان به‌سوی قلب لوموگرافی در وین؛ تنها مجهز به یک جی‌پی‌اس، یک نوت‌بوک و یک دوربین LC-A+.

۲۰۱۱

نمایشگاه لوموگرافی در میدان تایمز و هزاران رونمایی جدید

در سال ۲۰۱۱ مردم هنگ‌کنگ با نمایشگاه شگفت‌انگیز لوموگرافی در میدان تایمز از تمام اقلام آنالوگ تجلیل کردند. بیش از صدهزار نفر از راه رسیدند تا نقشه‌ی جهان لومو (LomoWorldMap) را که از هزاران عکس لوموگرافیک و مجموعه‌ای از چهار دوربین تعاملی غول‌پیکر ـ Sprocket Rocket، Diana F+، Fisheyeشماره ۲ و لوبیتل ۱۶۶+ ـ ساخته شده بود کشف کنند و در آن بچرخند. در همین نمایشگاه بود که رونمایی از راهنمای کاملاً جدید شهری هنگ‌کنگ و نیز نسخه‌ی خاص دوربین Sprocket Rocket سفید را برای جشن گرفتن این رویداد اعلام کردیم.
در ماه مه از وایدترین دوربین فشرده‌ی دنیا پرده‌برداری کردیم، دوربین لومو LC واید؛ آخرین میراث مبتکرانه‌ی لومو. با عرضه‌ی لنز اولتراواید پیشرفته‌ی ۱۷ میلی‌متری Minigon ۱، لوموگرافرها خیلی زود با سر به دام عشق آخرین عضو خانواده‌ی LC-A افتادند.
در ادامه نیز ماه ژوئن ماه دوربین محبوب La Sardina بود که فلاش کاملاً جدید لوموگرافیک، Fritz the Blitz را همراه خود داشت. La Sardina با لنز واید و فیلم دردسترس ۳۵ میلی‌متری‌اش تمام تازه‌واردها را جذب لذتی لوموگرافیک کرد.
در ماه ژولای با رونمایی از نسخه‌های محدود مدل LC-A+ Russia Day عشق به آنالوگ را فراتر بردیم. همچنین با معرفی فیلم‌های سیاه‌و سفید جدید Earl Grey و Lady Grey قدمی بزرگ در ایمن‌سازی آینده‌ی فیلم برداشتیم.
در ماه نوامبر یکی از هیجان‌انگیزترین ابداعات‌ سال رونمایی شد ـ اولین دوربین فیلم‌برداری لوموگرافیک دنیا ـ LomoKino ـ که به عکاسی آنالوگ ابعادی تازه بخشید.

۲۰۱۲

۲۰ سال لوموگرافی، بازگشت فیلم ۱۱۰ و عظمت آنالوگ در برابر پرسش‌نامه‌ی دیجیتال

۲۰۱۲ برای همه‌چیز لوموگرافی سالی بی‌اندازه هیجان‌انگیز بود. ما از یک گروه دوربین‌ هیجان‌انگیز رونمایی و جشنی بزرگ را برای بیستمین سالگردمان آغاز کردیم.
برای شروع اعلام کردیم که لوموگرافی فیلم ۱۱۰ را به دنیا بازمعرفی می‌کند. این قطع فیلم از سال ۲۰۰۹ دیگر تولید نمی‌شد و بازگرداندن آن به مد روز همراه با آغاز به کار فیلم ۱۱۰ سیاه‌وسفید Orca و Tiger CN ۱۱۰ لذت‌بخش بود. سپس کارمان را با تولید اولین دوربین‌های‌ قطع ۱۱۰، Fisheye Baby ۱۱۰ و Diana Baby ۱۱۰، ادامه دادیم (در سایت اختصاصی‌مان ۱۱۰ Photography می‌توانید بیشتر درباره‌ی آن‌ها بدانید).
در سپتامبر برگزاری یک نظرسنجی عظیم درباره‌ی چگونگی درهم‌تنیدگی جهان‌های آنالوگ و دیجیتال در زندگی لوموگرافرها، ذات کنجکاو همیشگی‌مان را به نمایش درآوردیم. بیش از ۵۰۰۰ نفر از ۸۲ کشور در این نظرسنجی شرکت کردند و نتایج بسیار جالب بود. این داده‌ها را می‌توانید به شکل اینفوگرافی در وب‌سایت‌مان ببینید.
ما خبری را که بعضی‌ها معتقدند بزرگ‌ترین و بهترین خبر سال بود در ماه اکتبر اعلام کردیم. خبر رونمایی از Belair X ۶-۱۲ ـ اولین دوربین دنیا در قطع متوسط ۱۲X۶ دارای نوردهی اتوماتیک ـ در همین ماه اعلام شد.
و اگر این‌همه کافی نیست، این سال با پختگی ۲۰ سالگی ما هم هم‌زمان شد. درست است، شروع لوموگرافی به سال ۱۹۹۲ برمی‌گردد ـ سالگردمان را با نگاهی به بعضی از خاطرات محبوب‌مان در سایت سالگرد ۲۰ سالگی جشن گرفتیم.

۲۰۱۳

ابداع مجدد لنز جدید Petzval و همچنین پرده‌برداری از فیلم Konstruktor و lomoChrome Purple

سال ۲۰۱۳ با انفجاری عظیم آغاز شد. تا پایان ماه ژانویه از دو محصول جدید رونمایی کرده بودیم و اولین کمپین کیک‌استارتر را با اسکنر فیلم گوشی هوشمند لوموگرافی آغاز کردیم که برای دیجیتال کردن عکس‌های آنالوگ راهی ساده را ارائه می‌کند.
تنها در چند هفته‌ی بعد از فیلم لوموکروم بنفش (LomoChrome Purple) رونمایی کردیم. این فیلم که در قطع ۳۵میلیمتری و ۱۲۰ موجود است به شما امکان می‌دهد تا تُناژ‌های سبز را به بنفش‌های درخشان تبدیل کنید؛ چیزی شبیه به فیلم Aerochrome افسانه‌ای کداک و دستاوردی موفقیت‌آمیز برای تمام انجمن لوموگرافیک.
به سرعت به ماه آوریل می‌رسیم که در آن اولین روز عکاسی با فیلم را جشن گرفتیم. در ۱۲ آوریل عشاق فیلم از سراسر دنیا برای برگزاری مهمانی، عکاسی، ملاقات و به‌طورکلی جشن گرفتن عکاسی با فیلم در تمام اشکالش دور هم جمع شدند.
در تابستان دو رونمایی لذتبخش دیگر هم داشتیم. اول Konstruktor آمد، اولین دوربین ۳۵ میلیمتری خودکفای SLR دنیا.
و بعد در ماه ژولای یک کمپین کیک‌استارتر دیگر را برگزار کردیم، این‌بار برای تولید مجدد لنز افسانه‌ای Petzval. لنز Petzval جدید لوموگرافی ظاهر کلاسیکی شبیه به لنزهای Petzval قدیمی دارد اما روی دوربین‌های مدرن کنون EF و نیکون F (و سایر دوربین‌هایی که از گیره‌ی لنز استفاده می‌کنند) هم نصب می‌شود. کمپین کیک‌استارتر موفقیتی بزرگ بود و در کمتر از ۲۴ ساعت به هزینه‌ی مورد نظرش دست یافت.
اگر این تعداد محصول جدید برای یک سال کافی نیست، در ماه اکتبر هم از کیت لنز Experimental رونمایی شد که با تمام دوربین‌های دیجیتال مایکرو ۳/۴ کار می‌کند و به عکاسان این فرصت را می‌دهد تا با سه لنز مختلف عکس‌هایی با نوردهی چندگانه‌ی اپتیکال واقعی و نیز عکس‌هایی با تفکیک رنگی بگیرند.

۲۰۱۴

گسترش خانواده‌ی دوربین‌های فوری لوموگرافی و خانواده‌ی آرت‌لنز به‌علاوه‌ی رونمایی از یک فیلم جدید

در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۴ از سه دوربین فوری جدید رونمایی شد. دوربین فوری LC-A+ و Belair X ۶-۱۲ توانستند دوربین‌های نمادین LC-A+ و Belair X ۶-۱۲ را به دوربین‌های عکس فوری تبدیل کنند. سپس در ماه مه از Lomo’Instant پرده‌برداری شد، اولین دوربین فوری اختصاصی و خلاق‌ترین دوربین فوری دنیا. این برای ما سومین موفقیت متوالی کمپین کیک‌استار بود و لوموگرافی را به اولین کمپانی‌ای بدل کرد که موفق شده در شاخه‌ی طراحی محصول کیک استارتر برای دو پروژه بیش از یک میلیون دلار جمع‌آوری کند.
در همین سال همچنین از لنز جدید Russar+ (L۳۶/M Mount) پرده‌برداری کردیم که خانواده‌ی آرت‌لنزهای لوموگرافی را گسترش می‌دهد. Russar+ جدید تولد دوباره‌ی Russar MR-۲ افسانه‌ای سال ۱۹۵۸ ـ مادر تمام لنزهای مدرن سوپرواید ـ است. با Russar+ جدید می‌توانید عکس‌های درخشان وایدی بگیرید که شخصیتی فوق‌العاده‌ دارند. این لنز برای ثبت مناظر، معماری، پرتره و عکاسی خیابانی عالی است.
در ماه آگوست با برگزاری اولین مسابقه‌ی اختصاصی Petzval و نمایش بهترین عکس‌های گرفته‌شده با Petzval جدید در فروشگاه‌گالری‌های لوموگرافی سراسر جهان سالگرد اولین ‌پرده‌برداری از لنز Petzval جدید را جشن گرفتیم. همچنین به دلیل مصادف شدن با روز عکاسی با فیلم که پیش از این در همین سال برگزار شده بود، دو مسابقه‌ی «در جستجوی ستارگان آنالوگ» را هم برای یافتن بهترین عکاسانی که در قرن ۲۱ با فیلم عکاسی می‌کنند برپا کردیم.
همچنین در این سال تعدادی رونمایی هیجان‌انگیز از فیلم‌های مختلف را هم داشتیم. در ماه ژولای برای جهان از فیلم تنگستن cine۲۰۰ پرده برداشتیم، فیلمی حقیقتاً سینمایی که به‌شکلی خاص اصلاح شده و می‌تواند برای دوربین‌های عکاسی ۳۵ میلیمتری از آن استفاده کرد. این فیلم‌ها در عرض چندروز تماماً فروخته شد و ما با خوشنودی در ادامه‎ در ماه اکتبر فیلم تنگستن ۴۰۰ ISO Cine ۴۰۰ را پیشنهاد دادیم. و خوشگذرانی ما با فیلم‌ها هنوز تمام نشده بود. در اواخر اکتبر از فیلم نگاتیو رنگی لوموکروم فیروزه‌ای Lomochrome Turquoise XR ۱۰۰-۴۰۰ پرده‌برداری شد. این فیلم شبیه فیلم لوموکروم بنفش است اما تغییرات رنگی کاملاً جدید، دیوانه‌وار و لذتبخشی را عرضه می‌کند. عکس‌های شما تُناژهای رنگی پرجلوه‌ای را دربرمی‌گیرد؛ رنگ‌های روشن‌تر را به سایه‌هایی متنوع از آبی‌ها ـ از آکوا گرفته تا کبالت ـ تبدیل می‌کند، سبزها را به سایه‌های عمیق زمردین و شفافیت دریا را به رنگ طلایی تبدیل می‌کند.

۲۰۱۵

سایت جدید انجمن لوموگرافی

از این‌که در سال ۲۰۱۵ از سایت جدید انجمن لوموگرافی رونمایی کردیم بی‌نهایت هیجان‌زده‌ایم. این سایت به‌طورکامل دوباره طراحی ‌شده و با تمام سایزهای صفحه‌نمایش سازگار است. ما درباره‌ی مهم‌ترین خواسته‌ها‌ی جدید اعضای انجمن لوموگرافی درباره‌ی امکانات و ارتقای سایت با هزاران نفر از آن‌ها صحبت کردیم. سایت جدید به شما امکان می‌دهد تا در میان بیش از ۱۲ میلیون عکس بگردید، بیش از ۵۰ هزار مقاله‌ از مجلات را بخوانید و با بیش از یک میلیون لوموگرافر بااستعداد از سراسر دنیا در تماس باشید.

۲۰۱۶

ابداع مجدد اولین لنز اپتیک جهان، یک دوربین فوری متفاوت با سایرین و جایزه‌ی سالانه‌ی عکس لوموگرافی «ده و یک»

در آوریل ۲۰۱۶ یک عضو جدید خانواده‌ی درحال توسعه‌ی آرت‌لنز لوموگرافی شروع به کار کرد. آرت‌لنز Daguerreotype Achromat ۲.۹/۶۴ از لنزی الهام گرفته که عکاسی کاربردی را به دنیا ارائه داد و برای عکاسی از تصاویر غنی هوایی با بوکه‌های زیبا در پس‌زمینه عالی است. آرت‌لنز جدید ما تنها در عرض ۴ ساعت هزینه‌اش را در کیک‌استارتر به دست آورد ـ و این بهترین نتیجه‌ای بود که می‌توانستیم بگیریم.
با الهام فراوان از حمایت صورت‌گرفته برای Daguerreotype Achromat، ماه آگوست شاهد بازگشت‌مان به کیک‌استارتر برای رونمایی از دوربینی فوری و متمایز با همه‌ی دوربین‌ها بود. دوربین Lomo’Instant Automat تمام‌اتوماتیک، مملو از ویژگی‌های خلاق و بی‌نهایت ساده برای استفاده است و به شما امکان می‌دهد تا در همه‌ی وضعیت‌های نوری بتوانید عکس‌های با نوردهی بی‌نظیر بگیرید. ابتکار جدید فوری ما موفقیتی عظیم بود و سراسر دنیا درباره‌‌اش نظراتی عالی داشتند.
از بردن دو ابتکار جدیدمان به فوتوکینا ـ نمایشگاه پیشروی دنیا برای خریدوفروش عکس و ویدیو ـ بسیار هیجان‌زده بودیم. در غرفه‌ی‌مان مسابقه‌ی زنده‌ی عکاسی فوری و نمایشگاه برگزار کردیم، با بازدیدکنندگان گپ زدیم و به آدم‌ها این امکان را دادیم تا آخرین محصولات لوموگرافی را امتحان کنند؛ و بسیار خوش گذشت. بی‌اندازه شادمان بودیم از این‌که تعداد بسیار زیادی از آدم‌ها به دیدن‌مان می‌آمدند و محصولات‌مان را دوست داشتند.
مسابقاتی که از عکس‌های فوق‌العاده‌ی انجمن بااستعداد ما تجلیل کرده‌اند همیشه مهم‌ترین بخش لوموگرافی بوده‌اند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا آغاز به کار جایزه‌ی سالانه‌ی عکس لوموگرافی «ده و یک» (TEN AND ONE) را اعلام کنیم. لوموگرافرها برای کندوکاو در حوالی عکاسی، فکر کردن بدون چارچوب و فرستادن بهترین عکس‌های‌شان به یازده بخش مختلف از جمله «کاوش شهری» و «شکستن مرزها» به چالش طلبیده می‌شوند و سپس برنده‌ی هر بخش به جایزه‌ی سالانه‌ی عکس لوموگرافی «ده و یک» راه پیدا می‌کند. ما در سال ۲۰۱۶ هزاران عکس الهام‌بخش دریافت کردیم و با خوشنودی در پایان سال جایزه‌ی ۲۰ هزار دلاری مسابقه را به برنده اهدا کردیم.

۲۰۱۷

جشن ۲۵ سال لوموگرافی به‌همراه نمایشگاه‌های هیجان‌انگیز، دوربین‌های خلاق و انبوهی از چیزهای دیگر

در سال ۲۰۱۷ ما ۲۵ ساله شدیم ـ و تمام سال را مشغول مهمانی گرفتن بودیم. بزرگ‌ترین نمایشگاه لومودیواره‌ی تاریخ را با مشارکت میلیون‌ها آدم خلاق سرپرستی کردیم تا با طولانی‌ترین لومودیواره‌ای که تا آن روز ساخته شده بود بتوانیم کشورها، فرهنگ‌ها و مردم را دور هم جمع کنیم. در فروشگاه‌گالری‌های لوموگرافی سراسر دنیا مهمانی‌هایی دیوانه‌وار برگزار کردیم و از لوموگرافرهای دوست‌داشتنی‌مان با نمایشگاه‌های خاص، ورکشاپ‌های بی‌نظیر و کوکتل‌های خوشمزه پذیرایی کردیم.
تازه این همه‌اش نیست. با دو ابتکار جدید باز هم به کیک‌استارتر پرواز کردیم. حامیان فوق‌العاده‌ی ما کمک‌مان کردند تا سیستم آرت‌لنز Neptune Convertible را بسازیم، سیستمی دست‌ساز با مجموعه‌ای از لنزهای جلوی قابل تعویض برای امکانات خلاق بی‌شمار؛ و نیز Lomo’Instant Square Glass، اولین دوربین تمام‌آنالوگ دنیا برای فیلم قطع مربع Instax.
باز هم متوقف نشدیم. تولیدات ما عبارت بود از یک نسخه‌ی یادبود جذاب از Diana F+ برای جشن گرفتن ۱۰ سال جسارت ماجراجویانه‌ی دایانا، نسخه‌ای دلربا با بدنه‌ی کروم از آرت‌لنز Daguerreotype Achromat ۲.۹/۶۴ و فیلم پیشرفته‌تر لوموکروم بنفش تا بتوانیم با آن دریایی از رنگ بنفش را به اقیانوس عکاسی سرازیر کنیم.
در راس تمام این‌ها شاهکارهای جسورتر و تندوتیزتر از همیشه در دوربین‌های فوری را به دنیا ارائه کردیم؛ Lomo’Instant Automat Glass Magellan و Cabo Verde ـ شوق‌مان به گشت‌وگذار با دوربین‌ Lomo’Instant در نسخه‌های مورانو، پاناما، یانگون و آکسفورد ادامه یافت.
و حالا می‌توانید با اپلیکیشن Lomo’Instant خاطرات‌تان را با دنبال‌کنندگان‌تان در میان بگذارید. انجمن شگفت‌انگیز ما تا امروز به رقم باورنکردنی ۶۹ میلیون دنبال‌کننده دست یافته ـ شما هم با ایجاد یک LomoHome به این خوشگذارانی بپیوندید. به محض این‌که عضو شوید می‌توانید به مسابقه‌ی سالانه‌ی عکس لوموگرافی «ده و یک» وارید شوید.